Zostań beneficjentem i aktywnym uczestnikiem Programu Rewitalizacji!
Rewitalizacja to kompleksowy proces przemian społecznych, ekonomicznych, przestrzennych i technicznych służących wyprowadzeniu ze stanu kryzysowego najbardziej zdegradowanych obszarów.
W związku z przystąpieniem do Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Młodzieszyn na lata 2017-2023 istnieje możliwość zgłaszania przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Działania związane z Programem Rewitalizacji umożliwiają pozyskanie funduszy europejskich m.in. przez organizacje pozarządowe, przedsiębiorców, wspólnoty mieszkaniowe spółdzielnie, właścicieli i zarządcy nieruchomości, parafie, instytucje samorządowe i państwowe.
Fiszka przedsięwzięcia rewitalizacyjnego stanowi podstawę do zgłaszania projektów inwestycyjnych oraz społecznych związanych z rewitalizacją Gminy Młodzieszyn. Zgłaszane przedsięwzięcie musi spełniać przyjęte założenia merytoryczne oraz formalne. Poniżej znajdą Państwo podstawowe informacje związane z ich specyfiką.
Fiszka przedsięwzięcia rewitalizacyjnego – informator
Przygotowując Lokalny Program Rewitalizacji spełniający wymogi „Wytycznych Ministra Rozwoju w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020” należy zadbać o zapewnienie komplementarności zawartych w nim przedsięwzięć rewitalizacyjnych w sferach:
- przestrzennej,
- problemowej,
- proceduralno – instytucjonalnej,
- międzyokresowej,
- źródeł finansowania.
Zagwarantowanie komplementarności oznacza zaplanowanie przedsięwzięć dopełniających się tematycznie, skoncentrowanych przestrzennie i zsynchronizowanych czasowo, które będą finansowane w zbilansowany sposób i efektywnie zarządzane.
Komplementarność przedsięwzięć jest zatem istotnym elementem wpływającym na sukces procesu rewitalizacji, tj. wyprowadzenie obszaru rewitalizacji ze stanu kryzysowego.
Rodzaje działań podejmowanych w przedsięwzięciach rewitalizacyjnych:
- działania „twarde” – związane z polepszeniem stanu infrastruktury, zabudowy itp. struktur materialnych,
- działania „miękkie” – związane z polepszeniem stanu społeczności lokalnej oraz szans jej rozwoju – w tym wyjścia ze stanu kryzysowego.
Ważne, aby przedsięwzięcia rewitalizacyjne były odpowiedzią na zdiagnozowane w Gminie problemy, przyczyniały się do realizacji wizji obszaru rewitalizacji po przeprowadzeniu rewitalizacji
oraz postawionych w LPR celów i kierunków działań.